برگزاری مراسم باشکوه تجلیل از مقام استاد

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مراسم باشکوه تجلیل از مقام استاد با حضور وزیر امور خارجه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
در این مراسم از اساتید بازنشسته به شرح ذیل تجلیل شد:
جناب آقایان حجت اله ادیبی، فرامرز افشارطارمی، اسمعیل افلاکی، فیروز بختیاری نژاد، سیداحسان اله بنی فاطمی، حسین پدرام، رضا حسینی ابرده، محمد حقیقت کیش، میرمهدی سیداصفهانی، محمود شاکری، محمدابراهیم شیری احمدآبادی، شاپور طاحونی، حسن غفوری فرد، منصور کلباسی، حمید مدرس، فتح اله مضطرزاده، سیدمحمد معطرحسینی، رضا مکنون، حسین نازک دست، محمد مهدی همایون پور، مرحوم منوچهر نیک آذر
سرکار خانم ها میترا دادور، شهرزاد فاضل استرکی، منصوره قنبرافجه، ناهید همتی نژاد

و همچنین:
جناب آقای دکتر حسین آفریده (استاد نمونه کشوری)
جناب آقای دکتر محمدرضا اسلامی (استاد پیشکسوت و مفاخر بین المللی)
جناب آقای دکتر مهدی دهقان(پراستنادترین دانشمند رشته ریاضی)

مشروح سخنرانی های مراسم:

***********************
رئیس دانشگاه خبرداد:
افزایش دانشجویان بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به هزار دانشجو

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه دارای ۲۲۵ دانشجوی بین المللی است که باید جمعیت این دانشجویان به هزار نفر افزایش یابد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سیداحمد معتمدی در مراسم تقدیر از اساتید نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: براساس برنامه راهبردی دانشگاه باید در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیریم.
وی افزود: همچنین براساس برنامه راهبردی این دانشگاه باید به عنوان دانشگاه نسل سوم معرفی شویم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این دانشگاه ارتباطات بین المللی بسیار خوبی دارد و هر هفته یک هیات خارجی از این دانشگاه بازدید می کند.
معتمدی عنوان کرد: ما هیچ محدودیتی در ارتباط با دانشگاه های اروپایی نداریم.
وی خاطرنشان کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۱۰۴ عضو هیات علمی این دانشگاه ارتقای علمی یافته اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دو برابر سخت تر از آیین نامه ارتقای وزارت علوم است.
معتمدی تاکید کرد:از سال ۹۳ تاکنون ۹۱ عضو هیات علمی جدید در این دانشگاه جذب شده و ۸۲ عضو هیات علمی بازنشسته شده اند.
وی خاطرنشان کرد: ضعف دانشگاه های کشور در رتبه بندی ها مربوط به کسب امتیاز فعالیت های بین المللی است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه شرایط رو به بهبودی را دنبال می کند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این دانشگاه در حوزه تدوین مقالات مشترک بین المللی رشد زیادی داشته است، به طور مثال در سال ۹۵، ۶۵۲ مقاله مشترک داشته ایم که این رقم در سال ۹۶ به ۸۸۵ رسیده است.
معتمدی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۷ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۲ هزار و ۲۰۲ مقاله منتشر کرده است که از نظر کیفیت نیز میزان استنادات به مقالات این دانشگاه طی سال های گذشته رشد یافته است.
وی اظهار داشت: کسری بودجه دانشگاه ها اثر خود را بر آنها گذاشته است، به طور مثال تعداد حضور اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در کنفرانس های بین المللی کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه در ثبت پتنت رتبه اول در کشور را کسب کرده، چرا که این دانشگاه ۳۱ درصد کل پتنت های کشور را به خود اختصاص داده است.
معتمدی تاکید کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان این دانشگاه از ۱۴ شرکت به ۱۲۳ شرکت افزایش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای ۲۲۵ دانشجوی بین المللی است که باید جمعیت این دانشجویان به هزار نفر افزایش یابد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: بیشترین دانشجویان این دانشگاه مربوط به کشورهای عراق، افغانستان و لبنان هستند.
معتمدی با بیان اینکه ۲۹۹ تشکل در این دانشگاه فعالیت می کنند، گفت: این دانشگاه دارای فضای بانشاط است و به طور میانگین روزانه ۴ تا ۵ مراسم مجوزدار در این دانشگاه برگزار می شود.
وی عنوان کرد: در این مراسم برخی از دانشجوها به ما و یا به فعالیت های دولت اعتراض دارند که ما حرف های دانشجویان را می شنویم و فضا را برای بیان حرف های آنها فراهم می کنیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه بودجه دانشگاه ام آی تی بیش از دو میلیارد دلار است، گفت: کل بودجه و درآمد دانشگاه امیرکبیر ۵۰ میلیون دلار است که قابل مقایسه با دانشگاه های بین المللی نیست، بنابراین نشان می دهد که فعالیت های جهادی تنها در جبهه ها نبوده و ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با وجود کمبود بودجه به دنبال ارتقای فعالیت های علمی و آموزشی خود هستیم.

***********************
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
تربیت انسان جایگاه ویژه ای در شغل معلمی دارد

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تنها آموزش در شغل معلمی دارای ارزش نیست بلکه تربیت انسان از سوی معلم دارای جایگاه ویژه ای قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حجت الاسلام میراحمدی در مراسم تقدیر از اساتید نمونه دانشگاه گفت: کار معلم ساختن انسان ها است بنابراین معلمی به معنای پرورش انسان ها است که یک فعالیت بسیار ارزشمند به شمار می رود.
وی افزود: تنها آموزش در شغل معلمی دارای ارزش نیست بلکه تربیت انسان از سوی معلم دارای جایگاه ویژه ای قرار دارد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: اگر امروز جامعه بشری با مشکلاتی مواجه است به دلیل آن است که آموزش از تربیت جدا شده است.
میراحمدی خاطرنشان کرد: تربیت موضوع بسیار مهمی است که باید معلمان و اساتید دانشگاه به آن بپردازند.

**********************

وزیر امور خارجه:
قدرت جمهوری اسلامی ایران متکی به مردم

وزیر خارجه: قدرت، توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران متکی به مردم و درون زاست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکتر محمدجواد ظریف در مراسم بزرگداشت «مقام استاد» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برخی از تحولات بین المللی افزود: آینده جمهوری اسلامی بسیار روشن است و ممکن است فشار‌هایی به کشور وارد شود، اما ما تفاوت‌هایی با دیگران داریم و آن عامل قدرتمان است.
وی گفت: ما ۴۰ سال است که نه تنها حمایت مان نکردند بلکه علیه ما کار کردند، ولی ما توانستیم که بمانیم.
ظریف با بیان اینکه ۴۰ سال است که مقاومت کرده ایم و توانستیم تاثیرگذار باشیم، افزود: ما باید قدرتمان را حفظ کنیم و به مردم، امید به آینده و اعتماد به نفس دهیم.
وزیر امور خارجه گفت: با توجه به تحولات بین المللی، شرایط در صحنه بین المللی بسیار سیال و پیش بینی نیز سخت شده است.
وی افزود: در دوران گذار و سیالی در صحنه بین المللی، اشتباه محاسبه در افراط و یا تفریط، کُشنده و خطرناک است.
ظریف گفت: پس از جنگ سرد چند محاسبه اشتباه مانند محاسبه اشتباه صدام حسین در حمله به ایران و یا کویت، محاسبه اشتباه میلوشوویچ و محاسبه اشتباه قذافی قابل مشاهده است.
وزیر امور خارجه افزود: محاسبه صحیح می‌تواند کشوری را فراتر از توانمندی هایش بر صحنه بین المللی مطرح کند.
وزیر امور خارجه گفت: مزیت نسبی ما در حوزه قدرت، قدرت معنایی ماست به این تعبیر که ما به مردم خود وابسته هستیم و قدرت ما درون زاست.
محمدجواد ظریف در مراسم بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: ما به اتکای مردم خود در برابر زورگویان ایستادگی کرده ایم و همین که می توانیم مستقل از قدرتها در مسائل مختلف تصمیم گیری کنیم، این به معنای برخورداری ما از قدرت معنایی است .
وی گفت : سلاح و تجهیزات نظامی و نیروهای مسلح نیز بسیار مهم هستند و نباید از آنها غافل شویم .
ظریف افزود: ما امروز در شرایط ویژه ای در جهان هستیم و این شرایط اتفاق جدیدی نیست و پس از فروپاشی بلوک شرق جهان با پدیده ای مواجه شد که در گذشته نیز با آن مواجه بود.
وی گفت :نزدیک به ۴۰ سال قبل نظام دو قطبی وجود داشت و خاصیت نظم ، قابلیت پیش بینی و اندازه گیری است که ببینید حاصل چه رفتاری ، چه نتیجه ای است و این نظم بعد از جنگ سرد فروپاشید.
ظریف افزود: برخی پس از فروپاشی نظام دو قطبی تصور کردند که این نظم به تک قطبی تبدیل می شود و حمله عراق به کویت این موضوع را تقویت کرد و این مسائل باعث شد پروژه قرن جدید آمریکایی شکل بگیرد.
وی گفت :بنده معتقدم جنگ سرد بازنده داشت اما کسی نمی تواند خودش را برنده جنگ سرد بداند و آمریکائیها پس از جنگ خیلی تلاش کردند و ترامپ نیز تاکنون مبالغ زیادی هزینه کرده است اما می بینید که نتیجه آنها چه شد.
ظریف افزود: تفکر آنها این بود که برتری آمریکا در دوران جنگ سرد را در دوران پس از آن نیز حفظ کنند و دوران گذار کوتاه بود و شکل و رقابتها نیز تغییر کرده زیرا منابع قدرت دگرگون شده است و مولفه های قدرت فقط شاخصه های نظامی و تجهیزات نظامی نیست.
وی گفت : تعجب می کنم از اینکه وزیر خارجه جوان و ناپخته سعودی می گوید که ما از ایران نمی ترسیم زیرا ایران رتبه پنجم قدرت نظامی در کشورهای اسلامی دارد.
ظریف افزود: اینها خودشان بزرگترین خریدهای تسلیحاتی جهان را دارند و با جمعیت اندک در سال گذشته حدود ۶۷ میلیارد دلار خرید تسلیحاتی داشته است.
وی گفت : این میزان از هزینه سعودی ها برای خرید تسلیحات نظامی و ناراحتی آنها نشان از تغییر معادله قدرت است زیرا امروز قدرت صرفاً مولفه نظامی نیست و قدرت دولت ها بر اساس توان و تجهیزات نظامی محاسبه نمی شود.
ظریف با بیان اینکه ابزارهای قدرت تغییر کرده است افزود: ابزار دستیابی به قدرت به عوامل نرم افزاری مانند قدرت نرم رسیده است .
وی گفت :امروز مولفه قدرت بر اساس فاکتورهای مختلفی است و معتقدم این قدرت بعنوان قدرت معنایی به حساب می آید .
ظریف افزود: اصل مشروعیت در دولتها می تواند برای آنها یک پیام داشته باشد که بتواند قلبها و مغزها را جذب کند و این بعنوان قدرت معنایی به حساب می آید که بسیار موثر است .
وی گفت :هزینه ای که آمریکائیها برای وزارت خارجه خود انجام می دهند ما یک هزارم آن را نداریم .
ظریف افزود: همچنین هزینه ای که آنها برای جذب قلبها و مغزها در وزارت دفاع انجام می دهند ، بیشتر از وزارت خارجه شان است و در سیاست نیز شکست خورده اند .
وی با بیان اینکه قدرت معنایی ما یکی از مزیت های نسبی ماست گفت : در این موضوع ما می توانیم رقابت کنیم و این موضوع برای پیشرفت در بخشهای مختلف به ما قدرت می دهد این قدرت ، قدرت معنایی است .

ظریف افزود: دنیای امروز ، دنیایی است که نه آمریکایی و نه غربی است و معتقدم که دنیا پسا غربی شده است یعنی نه همه اتفاقات مهم در غرب شکل می گیرد و نه غربی ها برای سایر جهان تصمیم می گیرند.
وی گفت : زمانی روابط بین الملل به معنای آنچه که در غرب شکل می گرفت و روابط میان دولتهای غربی تعریف می شد و تاریخ دانها نیز از آن بعنوان تاریخ دیپلماسی و روابط بین الملل یاد می کردند اما امروز چنین موضوعی وجود ندارد.
ظریف افزود: ذهنیت بسیاری از ما این است که تصمیمات در غرب گرفته می شود و البته این ذهنیت بسیاری از افراد است که فکر می کنند آمریکا اراده کند کاری انجام شود ، حتماً انجام خواهد شد و ما نمی توانیم در معادلات جهانی تاثیرگذار باشیم.
وی گفت : برخی معتقدند کنشگری در عرصه بین المللی در غرب اتفاق می افتد که ما باید از این موضوع حرکت کنیم و بپذیریم که جهان از متصلب دو قطبی که روابط در آن مشخص بود به جهان پسا غربی حرکت می کنیم .
ظریف افزود: کسی که روابط و نظم قبلی در عرصه بین المللی را در هم شکست حضرت امام خمینی (ره) بود که برخورد خاصی با آمریکا و شوروی سابق داشت .
وی گفت :نامه ایشان به گورباچف نشان دهنده پیش بینی دقیق ایشان از تحولات آینده روابط بین الملل است .
ظریف افزود: در جهان پساغربی یکی از اتفاقات اینست که کنشگران متعدد وجود دارند و این کنشگران غربی و دولتی نیستند
وی گفت : امروز همه یک بازیگر و کنشگر به حساب می آیند و بعنوان مثال در حوزه اطلاع رسانی هر فردی می تواند از منزل خود جمله و یا پیامی را به تمام جهان مخابره کند و این موضوع در گذشته به سختی امکان پذیر بود.
ظریف افزود: امروز رسانه های معتبر و رسمی مجبور هستند با رسانه های غیر رسمی و کوچک در فضای مجازی مسابقه دهند و تلاش و مخاطب جذب کنند و این موضوع تحولی بسیار مهم است که باعث شده دولت ها بخش عمده ای از وقت خود را به این موضوع اختصاص دهند.
وی گفت : هم اکنون دیپلماسی دارای اهمیت است زیرا هر فرد انسانی در دیپلماسی دارای اهمیت شده است و می تواند تولید نظر ، اجماع و حرکت کند .
ظریف افزود: یکی دیگر از اتفاقات در عرصه بین المللی قدرت استفاده از زور سازمان یافته است که این موضوع از اختیار دولت ها خارج شده است و مصداق آن را می توان در اقدامات گروههایی مانند داعش مشاهده کرد .
وی گفت : انحصار بازیگری در عرصه بین المللی از دست دولت ها خارج شده است و گروههایی مانند داعش و جبهه النصره می توانند خشونت سازمان یافته را از انحصار دولت ها خارج کنند.
ظریف افزود: بعنوان مثال حزب الله لبنان می تواند بعنوان یک بازیگر ایجاد امنیت کند و یا گروه تروریستی داعش ناامنی ایجاد کند.
وی گفت : کنشگران امروز نیاز به محاسبه گری دارند و هر محاسبه اشتباهی می تواند بازیگران بین المللی را تا مرز نابودی پیش برد.
ظریف با بیان اینکه پیش بینی آینده با توجه به سیال شدن شرایط در صحنه بین المللی ، دشوار شده است افزود: اشتباه محاسباتی می تواند منجر به از بین بردن بازیگران و کنشگران بین المللی شود.
وی گفت : صدام انسان محاسبه گری بود اما شاخصه های محاسبه گری او بر اساس قوانین و نظم قدیمی استوار بود که در نهایت منجر به سرنگونی وی شد .
ظریف افزود: هم اکنون اتفاقات و تحولات با سرعت بالایی رخ می دهد و غربی ها دیگر نمی توانند کنترل اتفاقات را در دست داشته باشند .
وی گفت : برای آنکه نقش بازیگران منطقه ای بهتر مشخص شود می توان به این نکته اشاره کرد که روزی لاوروف و کری وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا تصمیم گرفتند جنگ سوریه را خاتمه دهند اما نتوانستند ولی ترکیه و ایران در کنار روسیه تصمیم گرفتند چنین کاری را انجام دهند و میزان موفقیت آنها نیز بیشتر بود.
ظریف افزود: بن سلمان ولیعهد جوان سعودی حدود ۲۵۰ میلیون دلار هزینه اطلاع رسانی و اقدامات تبلیغی برای سفر یک هفته ای به آمریکا داشت اما باید دید تا چه حد موفق شد.
وی گفت :این میزان هزینه برای اطلاع رسانی و کارهای رسانه ای انجام می شود تا پیام ، تصویر سازی و قالب سازی صورت گیرد.
ظریف با بیان اینکه آینده جمهوری اسلامی ایران بسیار روشن است افزود: این موضوع مهم است که ما بتوانیم قدرت معنایی و یا به تعبیری قدرت نرم خودمان را که برگرفته از اتکا به مردم است حفظ کنیم .
وی گفت :نیازی نیست که برخی رسانه ها هر روز در جهت کم کردن و یا حذف کردن امید و اعتماد مردم تلاش کنند .
ظریف افزود: رئیس جمهور آمریکا از ماهها قبل گفته بود که نخستین اقدام وی ، خروج از برجام و نابودی این توافق است اما هم اکنون پس از گذشت دو سال هنوز نتوانسته است چنین کاری کند و دیشب تئاتر مسخره را نتانیاهو اجرا کرد.
وی گفت :در این میان برخی از رسانه های ما به جای پرداختن به توان و قدرت دیپلماتیک ما از تهدیدات و حرف های بی پایه سخن می گویند.

ظریف افزود: تئاتر مسخره دیشب برای این است که آمریکا نسبت به خروج از برجام مجاب شود اما ما و رسانه های ما باید از ضعف آنها در برابر قدرت ایستادگی خودمان در برجام سخن بگوییم .
وی گفت :با همه اقدامات مختلفی که تاکنون انجام داده اند ، نتوانستند خللی در این توافقنامه ایجاد کنند .
ظریف افزود: چرا به مردم خودمان اعتماد به نفس نمی دهیم برای من مهم نیست که مردم به چه کسی رای دادند اما آنچه که مهم است اینست که خیل عظیمی از مردم به رغم تبلیغات منفی و همه بداخلاقی هایی که در مبارزات انتخاباتی بود به علت آنکه تشخیص دادند باید در کجا بایستند ، پای صندوق های رای آمدند و فرد مورد نظر خود را برگزیدندو این مردم آینده ما را تامین می کنند.
وی گفت :چرا باید در رسانه های خود اینگونه مطرح کنید که کدام دیوانه خارجی برای سرمایه گذاری به ایران می آید و خودمان زمینه را برای کم کردن جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم؟ چرا باید اعتماد ، امید و عزت را از مردم خود بگیریم؟
ظریف افزود: این دعواهای سیاسی چه ارزش و چه فایده ای جز ضعف اعصاب دارد که برخی حاضرند برای آن منافع ملی را زیر پا بگذارند .
وی گفت :برخی اینگونه مطرح می کنند بر سر دیپلماتهای ما کلاه رفته این در حالیست که غربی ها و دولتمردان قبلی و فعلی آنها معترفند که در برجام سرشان کلاه گذاشته شده است اما ما این صحبت ها را نمی شنویم و از ضعف ها و کاستی ها سخن می گوییم .
ظریف افزود: چرا برخی این جمله رئیس جمهور پیشین آمریکا که گفته بود اگر می توانستم حتی یک پیچ و مهره از صنعت هسته ای ایران باقی نمی گذاشتم ، این جمله را بارها مطرح می کنند اما قسمت دوم آن را که گفته بود ولی نمی توانم را نمی گویند.
وی گفت :بیائید اعتماد به نفس و خودباوری را که بزرگترین یادگار امام راحل و همچنین آموزه رهبر معظم انقلاب است باور کنیم .
ظریف افزود: قدرت و امکانات خودمان را باور کنید تا بتوانید برای کشور امنیت و اعتماد ایجاد کنید .
در مراسم بزرگداشت مقام استاد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۴۵ استاد نمونه ، پیشکسوت و بازنشسته قدردانی شد .

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Related posts