آئین تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه

آئین تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آئین تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد.
در این مراسم از ۴۰ پژوهشگر برتر در حوزه‌های پروژه صنعتی تاثیرگذار و پژوهشگر صنعتی نمونه، معرفی شرکت دانش بنیان و واحد فناور، معرفی واحدهای تحقیقاتی برتر، معرفی پژوهشگران برتر در حوزه نشر و معرفی پروژه‌های برتر دانشجویی تقدیر شد.

——————–
مشروح سحنرانی ها:

دکتر «معتمدی»:
ساختار دانشگاه های داخل اغلب به شکل دانشگاه نسل اول است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ساختار دانشگاه های داخل به طور عمده به شکل دانشگاه نسل اول است و تنها تعداد کمی از دانشگاه ها به دانشگاه های نسل دوم تبدیل شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ،دکتر سید احمد معتمدی در مراسم قدردانی از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه افزود: هم اکنون دو سال است که برنامه اجرایی و راهبردی دانشگاه را آغاز کرده ایم و در چند سال اخیر برنامه اجرایی این دانشگاه تا حد زیادی رعایت شده است و امیدواریم در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان برسیم.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت دانشگاه صنعتی امیر کبیر بسیار بالا است و باید همت بیشتری در رسیدن به اهداف علمی دانشگاه شکل گیرد گفت: ساختار قدیمی دانشگاه (پذیرش دانشجو، طول مسیر علمی) و محدویت های بودجه ای از جمله تهدیدهایی است که دانشگاه با آن مواجه است و باید این تهدید ها و مشکلات برداشته شود.
معتمدی افزود: هم اکنون در داخل کشور اکثر دانشگاه ها به عنوان دانشگاه نسل اول شناخته شده اند و تنها تعداد کمی از دانشگاه های کشور به رتبه دانشگاه نسل دوم ارتقاء پیدا کرده اند و باید هر چه سریعتر خود را به رتبه دانشگاه نسل سوم یعنی دانشگاه کارآفرین برسانیم.
وی در ادامه به فرصت های مثبتی که در چند سال اخیر برای رشد علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر شکل گرفته است اشاره کرد و افزود: تأسیس و توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، برقراری ارتباط های بین المللی دانشگاه، استاد و دانشجویان و پذیرفته شدن دانشگاه در مرحله اول به عنوان دانشگاه برتر از جمله این فرصت های مثبت است که امیدواریم دانشگاه ، استادان و دانشجویان آن در انتهای سال ۱۴۰۰ و در پایان برنامه ششم توسعه جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.

———————-
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
حرکت به سوی تجاری سازی فناوری باید با حفظ رتبه علمی همراه باشد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با اشاره به چالش های گذار به دانشگاه نسل ۳ و از دست رفتن رتبه های علمی کشور، حرکت به سوی تجاری سازی فناوری را همزمان با حفظ رتبه علمی با ارزش دانست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :دکتر حسین حسینی تودشکی در آئین تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه در سخنانی تاکید کرد: باید راهبردی بیابیم که تجاری شدن فناوری و رفتن به این سمت موجب کاستن از رتبه علمی دانشگاه نشود.
وی با اشاره به اینکه، در حال حاضر دوران گذار برای عبور از دانشگاه نسل دو یا ۳ را طی می کنیم؛ گفت: البته سوالاتی مطرح است که در دانشگاه نسل ۳ پژوهش فناوری و نوآوری محصول محور است و خروجی آن باید معنادار و مرتبط با تحقیق باشد.
وی ادامه داد: از طرفی در نظام های رتبه بندی بین‌المللی مقالات و کیفیت آن مد نظر است، درخواست های جامعه علمی این است که جایگاه خود را از دست ندهیم. اما حرکت به یکباره به این سمت، از دست دادن این رتبه ها را بدنبال خواهد داشت، لذا با یک تناقضی روبرو شده ایم که با یک فرمول باید حل شود.
حسینی تودشکی افزود: باید سهم پژوهش های پایه را حفظ و راهبردهایی را توسعه دهیم که همزمان نیازهای جامعه را پاسخگو باشد و در مجموع باید با حفظ جایگاه خود به دانشگاه نسل ۳ تبدیل شویم.
*تخصیص ۸٫۳ درصد از بودجه ۱۲۳ میلیارد تومانی دانشگاه به پژوهش
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچنین با اشاره به بودجه دانشگاه در سال ۹۵ گفت: این دانشگاه در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۲۳ میلیارد تومان بودجه داشته که غیر از یک درصد همه آن تخصیص یافته است و بودجه بخش پژوهش نیز یازده میلیارد تومان بوده است و در حدود ۷ میلیارد آن تخصیص یافته است.
حسینی تودشکی در عین حال افزود:همین امر دلیل پرداخت نشدن گرنت ها (پژوهانه) دانشجویان دکتری و اساتید در سال جاری است.

* میزان کل درآمد پژوهشی دانشگاه در سال ۹۶ بیش از ۱۵میلیارد تومان
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این مراسم ادامه داد: در سال ۹۲ برنامه راهبردی برای قرارگرفتن در دانشگاه های برتر زیر ۲۰۰ جهان و نسل سوم دانشگاه ها تدوین کردیم.
وی افزود: در این برنامه ۵ راهبرد پژوهشی شامل حوزه های آب، انرژی، سلامت، ایمنی و محیط زیست تعریف کردیم.
حسینی تودشکی با اشاره دستاوردهای دانشگاه گفت: میزان کل درآمد پژوهشی دانشگاه در سال ۹۴ بیش از ۱۴ میلیارد تومان، در سال جاری به ۱۵ میلیارد تومان رسیده است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد مقالات آی اس آی /ISI با۱۰ درصد رشد سالانه به ازای هر استاد از ۲٫۶ درصد در سال ۹۴ به ۳٫۱۵ درصد در سال ۹۶، همچنین تعداد اختراعات ثبت شده دانشگاه از ۴ به ۲۹ و میزان کل مبلغ قراردادهای منعقده با دانشگاه از ۲۰۰ میلیون تومان به ۴۵۰ میلیون تومان در سال ۹۶ افزایش یافته است.
استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: کیفیت مقالات برای ارتقای اساتید از اهمیت زیادی برخوردار است و از ۱۶۳۰ مقاله در پایگاه وب او ساینس/ web of science در مجموع ۳۷۹ مقاله یا ۲۳ درصد Q1 کیفیت اول داشته اند.
وی با پیش بینی ۳۰ میلیارد تومانی حجم قراردادها تا پایان سال جاری گفت: البته تا کنون ۲۳ میلیارد تومان قرارداد ثبت شده است البته میزان جذب قراردادها با میزان ثبت شده متفاوت است؛ برای نمونه در سال ۹۵ میزان ثبت قرارداد ۲۷ میلیارد و میزان جذب ۱۴ میلیارد بوده است.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به برخی از برنامه های پژوهشی این دانشگاه در سال ۹۶ و ۹۷ اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی برای افزایش کیفیت تولیدات علمی متناسب با رتبه بین المللی، ارتباط مؤثر با بخش های تحقیق و توسعه شرکت های خصوصی داخلی و خارجی، تأمین بودجه برای اجرای مرحله دوم برج فناوری و نوآوری ابن سینا، نوسازی ساختمان پژوهشی در خیابان ولیعصر به صورت برج فناوری و نوآوری دوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ساخت فضاهای تولیدی در پارک و تکمیل زیرساخت های توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه پژوهش و فناوری، توسعه مراکز نوآوری تخصصی در دانشگاه ها، یکپارچه سازی فرآیند پژوهش در دانشگاه ها و ایجاد سیستم کنترل و پایش طرح های تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جمله برنامه مهم پژوهشی این دانشگاه به شمار می آید.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Related posts