توسعه تعاملات بین المللی یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دانشگاه

توسعه تعاملات بین المللی یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دانشگاه
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
توسعه تعاملات بین المللی یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این دانشگاه است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی در دومین کارگاه همتایابی بین المللی حوزه نانو الیاف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه به عنوان یک نهاد مدرن از بدو شکل گیری در دنیا سیر تحولی را دنبال و سه نسل مختلف را تجربه کرده است.
وی افزود: دانشگاه‌های نسل اول یا آموزش محور، مبتنی بر فعالیت‌های تعلیمی است. دانشگاه‌های نسل دوم با ظهور تحقیقات پایه شکل گرفتند و عموما پژوهشی و مبتنی بر فعالیت‌های تحقیقاتی هستند اما دانشگاه‌های نسل سوم با ظهور تحقیقات کاربردی و نیاز محور شکل گرفته اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: مهم‌ترین مولفه‌های دانشگاه نسل سوم، رهبری و مدیریت، تبادل دانش و ارتباط با آموزش کارآفرینی، فرهنگ و ساختار دانشگاه، مأموریت، سیاست و استراتژی دانشگاه ارزشیابی و مهم‌تر از همه بین المللی سازی دانشگاهها و توسعه ارتباطات همه جانبه علمی است.
دکتر معتمدی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، توسعه تعاملات بین المللی را اصلی‌ترین برنامه خود قرار داده است.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر که قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور بشمار می‌رود و اکنون دارای بیش از ۱۵ هزار دانشجو است. از سال ۸۶ دارای برنامه راهبردی بوده است و براساس برنامه راهبردی باید این دانشگاه در سال ۱۴۰۴ جز ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: در راستای اقدامات بین المللی سازی، این دانشگاه پروژه ویژه‌ای را برای برقراری ارتباط مؤثر با کشورهای آسیایی و به‌ویژه کشور ترکیه را در دستور کار خود قرار داده و در چند ماه گذشته با عقد بیش از ۹۰ قرارداد موفق تبادل دانشجو ، توانسته است فرصت‌های بی نظیری را برای دانشجویان و اساتید خود فراهم کند.
دکتر معتمدی اضافه کرد: ایجاد یک هاب قدرتمند منطقه ای به رهبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال شکل گیری است که بی شک حضور و همکاری موثر اساتید و دانشگاه های نه تنها کشورهای منطقه، بلکه کشورهای فرا منطقه ای نیز می تواند موجب توسعه و رونق هر چه بیش تر این شبکه عظیم شده و منافع علمی و مالی این مجموعه را تامین کند.
وی خاطرنشان کرد: کارگاه‌های همتایابی علمی یکی از بروزترین و مؤثرترین روش‌های ایجاد شبکه اعتماد مابین محققان است که تاکنون با یکدیگر آشنایی نداشته و در راستای همکاری‌های علمی در حوزه‌های مختلف مانند آموزشی، پژوهشی و فناوری تمایل به همکاری دارند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در حوزه بسط روابط بین‌الملل گلوگاه اصلی عدم وجود شناخت کافی یا اعتماد طرفینی در شروع همکاری است که کارگاه‌های همتایابی علمی در راستای رفع این نقیصه از کارآمدترین روش‌ها به نظر می‌رسد.
دکتر معتمدی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ابتدای تأسیس معاونت امور بین‌الملل، تجربه اجرای موفق سه کارگاه همتایابی علمی با بنیاد پژوهش آلمان (DFG)، موسسه پژوهش‌های علمی فرانسه (CNRS) و هیات آموزش، تحقیقات و نوآوری فدرال سوئیس (SERI) را توسط دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی داشته است که  کارگاه ها نتایج بسیار مؤثری داشته اند که می‌توان به ۸ گرنت آغازین برای تعریف پروژه و ۱ گرنت اصلی مربوط به انجام پروژه که توسط اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همتایان آلمانی از موسسه DFG اخذ شده اشاره کرد.
وی افزود: در سال ۱۳۹۷ دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به تدوین سند اجرایی و اخذ موافقت‌های لازم از هیات‌رئیسه اقدام کرد و در مهرماه همان سال اولین کارگاه بین‌المللی همتایابی علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با موفقیت برگزار شد که در این رویداد ۹۰ شرکت‌کننده داخلی و خارجی از بیش از ۱۳ کشور دنیا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حاضر شدند. همچنین تنوع دانشگاه‌های خارجی بالغ‌بر ۲۲ دانشگاه و موسسه بود که در ۵ کارگروه ساماندهی شدند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: کارگاه علمی همتایابی فناوری نانوالیاف برای ایجاد نگرش تحقیقات صنعتی و همگرایی فعالیت‌های پژوهشی در اعضای هیات‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دو بخش همتایابی و نمایشگاهی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

*****************
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد:
حضور ۸ مهمان خارجی در کارگاه همتایابی بین المللی در حوزه نانو الیاف

مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برگزاری دومین کارگاه همتایابی بین المللی حوزه نانو الیاف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در این کارگاه بین المللی ۸ مهمان خارجی حضور دارند که قرار است ۳ طرح برتر انتخاب و زمینه تولید محصول و تجاری سازی آن فراهم شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امیر گلرو در دومین کارگاه همتایابی بین المللی حوزه نانو الیاف در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای این کارگاه بین المللی ۷۰ پروپزال ارسال شد که ۴۰ پروپزال مورد پذیرش اولیه قرار گرفتند.
وی افزود: سال گذشته اولین دوره این کارگاه برگزار شد که در حوزه های مختلف بود امسال این کارگاه به صورت خاص در حوزه نانو الیاف برگزار شد چراکه دانشگاه های ایران در این حوزه در سطح جهان فعالیت های چشمگیری دارند.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: برای این کارگاه بین المللی به ۳۰ هزار نفر در کل جهان اطلاعات ارسال شد که در مجموع ۷۰ پروپزال ارسال و پس از بررسی های اولیه ۴۰ پروپزال پذیرش شد  که براین اساس همتایان داخلی و خارجی اقدام به تدوین پروپزال های مشترک کردند.
دکتر گلرو اظهار داشت: در پایان برگزاری این کارگاه ۳ پروپزال برتر انتخاب و برای تبدیل شدن به محصول از آنها حمایت مالی صورت می گیرد.
وی عنوان کرد: مجموعه مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (آیکن) که زیرمجموعه ستادهای فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است در این کارگاه حضور دارد و قرار است از طرح های برتر حمایت مالی انجام دهد.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در این کارگاه ۸ میهمان خارجی از کشورهای عراق، آفریقای جنوبی، اسلواکی و مالزی حضور دارند.
دکتر گلرو ادامه داد: برگزاری این کارگاه منجر خواهد شد تا ارتباط علمی و عملی میان اساتید داخلی و خارجی کشور ایجاد و از این طریق قادرخواهیم بود در حوزه نانو الیاف محصولات مشترک تولید کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیش از ۱۰۰ دانشگاه خارجی تفاهم نامه علمی دارد، گفت: درحال حاضر با تمام این دانشگاه ها در حال همکاری در حوزه های مختلف علمی هستیم.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: برگزاری این کارگاه بستری را فراهم می کند تا ارتباطات بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گسترش یابد و بتوانیم در حوزه نانو الیاف نیز همکاری مشترک بین المللی داشته باشیم.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Related posts