۱۵ آذر ۱۴۰۰

دانشگاه در رتبه بندی‌های جهانی

دانشگاه در رتبه بندی‌های جهانی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

همزمان با تلاش‌های گسترده بسیاری از کشور‌ها برای بهبود وضع رتبه بندی دانشگاه‌های خود در نظام‌های رتبه بندی جهانی، دانشگاه‌های ایرانی نیز در این زمینه گام‌هایی را برداشته‌اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :یکی از نظام های مهم رتبه بندی، نظام رتبه بندی تایمز است. در این نظام رتبه بندی و در سال ۲۰۱۸ دانشگاه های شریف، امیرکبیر، علم و صنعت ایران، اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، تهران، تبریز و دانشگاه تهران (شعبه بین المللی کیش) حضور دارند که در رده ۶۰۱ تا ۸۰۱ قرار گرفته اند. درهمین نظام رتبه بندی دانشگاه های شهید بهشتی و شیراز هم در رتبه بندی ۸۰۱ به بعد قرار می گیرند.
در این نظام رتبه بندی، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تبریز، تهران و علوم پزشکی تهران همگی با کسب رتبه در بازه ۸۰۰-۶۰۱ بعد از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده دوم دانشگاه‌های برتر کشور قرار گرفتند. دانشگاه‌های مشهد، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، دانشگاه‌های الزهرا، بیرجند، یزد و زنجان نیز از دیگر دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی تایمز بوده‌اند.
در سال ۲۰۱۷ تعداد ۱۸ موسسه ایرانی در رتبه ‌بندی جهانی تایمز جزو برترین موسسات علمی قرار گرفتند،‌ که این تعداد در سال ۲۰۱۶، ۱۳ موسسه ایرانی بوده است.
یکی دیگر از نظام های رتبه بندی معتبر که دانشگاه های ایرانی در آن حضور دارند نظام رتبه بندی کیو اس است. در رتبه بندی که در ۵ حیطه علوم طبیعی؛ مهندسی و فناوری؛ علوم زیستی و پزشکی؛ علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی صورت پذیرفته است، دانشگاه های ایران در ۲ حیطه مهندسی- فناوری و علوم زیستی-پزشکی دارای رتبه در بین دانشگاه های برتر دنیا شده اند. در این نظام رتبه بندی دانشگاه شریف در حیطه مهندسی و فناوری در رتبه ۴۵۱-۵۰۰ و دانشگاه علوم پزشکی تهران در حیطه پزشکی و علوم زیستی در رتبه ۴۰۱-۴۵۰ است.
*رتبه بندی وبومتریکس
نظام رتبه بندی وبومتریکس یکی دیگر از نظام های رتبه بندی بین المللی دانشگاهی است. این رتبه‌بندی از سال ۲۰۰۴ بیش از ۲۴.۰۰۰ دانشگاه دنیا را بر اساس اطلاعات مبتنی بر وب آنها تحلیل کرده‌است که بر طبق آن و بر اساس فهرست به روزشده سال ۲۰۱۸ دانشگاه تهران در سطح جهان در رتبه ۴۵۵ بوده و دانشگاه علوم پزشکی تهران هم رتبه ۵۶۶ را کسب کرده است. دانشگاه بعدی در این فهرست دانشگاه شریف با رتبه ۵۸۲ است. رتبه بعدی در این میان متعلق به دانشگاه امیرکبیر با رتبه ۸۴۳ است. در این فهرست دانشگاه های تربیت مدرس و صنعتی اصفهان رتبه های ۸۵۵ و ۸۹۵ را دارند. دانشگاه های علم و صنعت ایران و فردوسی هم رتبه های ۹۲۲ و ۹۶۳ را کسب کرده اند.
*رتبه بندی یو اس نیوز
از جمله نظام های رتبه بندی جهانی می توان به نظام رتبه بندی یو اس نیوز هم اشاره کرد که در آن دانشگاه تهران رتبه اول کشور و رتبه ۴۶۲ جهانی را در اختیار دارد. در این فهرست دانشگاه های آزاد(۴۹۷)، شریف(۵۱۹)، صنعتی اصفهان(۵۹۰)، امیرکبیر(۶۶۱)، علوم پزشکی تهران(۷۵۶)، علم و صنعت ایران(۷۹۵)، تربیت مدرس(۸۰۶)، فردوسی(۸۶۸) و تبریز(۸۸۰)، اصفهان (۱۰۹۷)،علوم پزشکی شهید بهشتی (۱۱۴۹)، علوم پزشکی شیراز (۱۲۲۴)و نوشیروانی بابل رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

مطالب مرتبط